Nuo laimės ir jausmų gausos atrodo širdis iš krūtinės iššoks.. Niekaip negalit atsidžiaugti, jog pagaliau, taip ilgai laukta arba atvirkščiai, visai netikėtai į Jūsų gyvenimo kelią, įsiveržia šventė. Ta diena, vienintelė ir nepakartojama. Euforijai mažėjant ir grįžtant į realybę, pradeda galvą skaudėt nuo gausybės klausimų kaip, ką, kur, kada planuot? Kur ieškot ir kaip geriau daryt? Ir kuo toliau, tuo sudėtingiau viskas atrodo? Kad šventė neprarastų savo žavesio, vadovaukitės žemiau pateiktais patarimais ko reikėtų nepamiršti planuojant vestuves.
Tam kad visa tai būtų gražu, subtilu, šventė būtų vientisa ir labai stilinga, o gal atvirkščiai, originali ir niekad nematyta, negirdėta, reikia įdėti dar daugiau pastangų. Sukurkite šventės temą (vestuvių temų idėjų galite rasti čia), pasirinkite kelias dominuojančias spalvas ir taip įneškite į savo šventę dar daugiau žavesio.
Bažnyčia
Jei nuspręsite priimti santuokos sakramentą, išsirinkite bažnyčią, kurioje norėtumėte tuoktis. Pasikalbėkite su kunigu ir išsiaiškinkite ar bus laisvas Jums tinkamas santuokos laikas. Nepamirškite aptarti kokių dokumentų reikės (ypač jei tuoksitės ne savo parapijoje), kur ir kada reikės lankyti pasiruošimo santuokai pamokėles. Pasidomėkite ir kokiais papuošimais, jei reikia, galėtumėte papuošti bažnyčią, kokia muzika skambėtų ceremonijos metu, ar galės tėtis lydėti jaunąją prie altoriaus, kiek laiko prieš ceremoniją turite atvykti, kad spėtumėte susitvarkyti visus reikalingus dokumentus ir t.t. Labai dažnai, ypač jei tuokiatės vasaros metu, santuokos ceremonijos vyksta viena po kitos, tad dėl bažnyčios papuošimo galite tartis ir su kitomis tą dieną besituokiančiomis poromis. Kaip puošti viskas priklauso nuo bažnyčios. Seną, mažą ir jaukią bažnytėlę galbūt užteks papuošti tik altorių gyvomis baltomis gėlėmis. Naujoviškesnės bažnyčios taką iki altoriaus puoškite žvakėmis. Tik nepamirškite to aptarti su kunigu, kuris Jus tuoks, nes viskas priklauso ir nuo bažnyčios tvarkos. Kad ceremonija būtų iškilminga ir labai jauki, susitarkite su vargonininku, giesmininkais, choru, gitara ar smuikais grojančiais žmonėmis dėl muzikos. Labai dažnai bažnyčia turi savo chorą ar vargonininką, tad paprašykite kunigo rekomendacijų ir kontaktų. Kad būtų dar smagiau, susiraskite mažą kolektyvą, kuris galėtų pagroti smuikais ar gitaromis po ceremonijos, kol Jus sveikins susirinkę draugai, giminės, kol kelsite taurę šampano už savo laimę. Jei per draugus ar pažįstamus negalite rasti tokių žmonių, kreipkitės į artimiausią muzikos mokyklą, ten nebrangiai galėsite rasti jaunų talentingų žmonių, kurie su dideliu džiaugsmu papuoš Jūsų šventę.
Fotografas
Išsirinkti gerą ir patyrusį fotografą yra viena lengvesnių užduočių, tačiau su sąlyga, jei Jūsų biudžetas gali būti lengvai koreguojamas. Visų giriami ir žinomi fotografai dažniausiai būna labai anksti užsakomi, tad turėtumėte ir Jūs neatidėlioti šio reikalo. Daug daugiau sunkumų kyla tuomet, kai biudžetas yra ribotas, šventė jau labai arti, o pirmo pasitaikiusio žmogaus samdyti nenorėtumėte. Kaip pradėti paieškas? Internetas lūžta nuo fotografavimo paslaugas teikiančių specialistų, tad labai atidžiai žiūrinėkite jų galerijas, ieškokite Jums labiausiai patinkančio fotografavimo stiliaus, nuotraukų kokybės ir bendrai kokias paslaugas gausite už mokamą sumą. Daug paprasčiau viskas vyksta jei gaunate fotografų kontaktus per rekomendacijas. Taip Jūs galėsite išgirsti žmonių, kuriuos fotografavo pasirinkta kompanija, nuomones, atsiliepimus ir vertinimus kaip buvo organizuotas darbas, kiek laiko užtruko kol gavo nuotraukas bei kaip laikėsi susitarimų. Tačiau kad ir kaip gerai kartais skamba savų žmonių siūlomi variantai, labai atsargiai žiūrėkite į kiekvieną pasiūlymą ir nepasitikėkite aklai. Lygiai taip pat kaip domitės fotografu, apie kurį nieko nežinote, pasidomėkite ir Jums siūlomu. Sunkiausia būna, kai saviems žmonėms negalima pasakyti taip atvirai ir drąsiai kaip tai sakytumėte svetimam. Tai Jūsų šventė ir viskas turi būti padaryta kaip įmanoma geriau, tad neleiskite kitiems spręsti ko ir kaip Jūs norite (žinoma, jei biudžetas nepriklauso nuo Jūsų ar Jūsų antros pusės tėvų. Jei taip nutiko, ieškokite kompromisų). Pagrindiniai klausimai, kuriuos turėtumėte išsiaiškinti su pasirinktu fotografu pirmojo susitikimo metu (žinoma prieš tai išsiaiškinus, jog Jūsų pasirinktą dieną užsakymų neturi): Kiek laiko truks visa fotosesija? Koks fotografavimo stilius bus naudojamas (pozavimas, reportažinis ar šių stilių derinys)? Kur ir kaip gali būti daroma pagrindinė jaunųjų fotosesija? Kiek sutvarkytų ir apdorotų nuotraukų Jūs gausite galutiniame variante? Kokiu būdu bus pateiktos nuotraukos (spausdintos ar įrašytos į skaitmeninę laikmeną)? Per kiek laiko pateiks nuotraukas? Drąsiai pateikite fotografui savo šventės vizijas ir pageidavimus, nebijokite klausti ir prašyti. Tik viską detaliai apgalvoję ir suplanavę priartėsite prie vestuvių, apie kurias visada svajojote.
Filmuotojas
Jei nuspręsite, kad Jums reikalingas ne tik fotografas, bet ir operatorius, rinkitės pagal panašius kriterijus kaip ir fotografą. Nepamirškite, kad kuo mažiau patyręs specialistas, tuo pigiau gali kainuoti jo paslaugos, tad to bijoti nereikėtų (paprašykite pateikti bent kelis darbų pavyzdžius). Ieškokite kuo daugiau atsiliepimų, nepabijokite pačių paslaugų tiekėjų paprašyt buvusių klientų kontaktų, kad galėtumėte su jais tiesiogiai susisiekti ir išsiaiškinti Jums rūpimus klausimus.
Šventės vieta
Pagal galimybes ir norus rinkitės restoraną, kavinę ar sodybą. Vienos dienos šventei labiausiai tinka restoranas ar kavinė, tačiau jei Jūsų šventė truks dvi dienas, idealiausia būtų sodyba su galimybe nakvynei. Kavinė ar restoranas taip pat yra tinkami variantai, tačiau čia reikės pasirūpinti svečių nakvynės vieta. Renkantis šventės vietą, nuvažiuokite, apsižiūrėkite, pasivaikščiokite, apžiūrėkite aplinką, susitikite su šeimininkais ar vadybininku. Turėtumėte išsiaiškinti ar maistas bus gaminamas vietoje, ar užsakomas iš kitur, koks maisto pasirinkimas, gėrimų įvairovė, iki kelių valandų galėsite švęsti. Tam, kad būtų viskas aiškiau, paprašykite Jus pakviesti prieš kitiems žmonėms planuojamą šventę, kad galėtumėte gyvai patys pamatyti kaip atrodo jų ruošiamas maistas, pateikimas ir aptarnavimas. Jei tokios galimybės nėra, paprašykite išbandyti bent pagrindinius patiekalus, kad įsitikintumėte jų skoniu ir kokybe. Apgalvokite vietą muzikantams, sutarkite, kad svečius pasitiktų su šampano taure ir būtų užimtumas kol lauks grįžtančių jaunųjų. Daug dėmesio skirkite erdvės įvertinimui, kad galėtumėte ne tik pagal savo pageidavimus sustatyti staliukus (ar bendrą vieną stalą), bet ir būtų vietos pašokti, pabendrauti ne tik sėdint prie stalo. Nepamirškite aptarti kur stovėtų maisto stalas, jei užkandžiai nebus tiekiami ant stalo/stalų. Venkite, kad kelyje tarp stalų ir maisto stalo būtų šokių aikštelė – tai bus didelis nepatogumas svečiams pilnomis lėkštėmis vaišių eiti į savo vietą prie stalo. Pasidomėkite ar bus ramus kampelis, kur galėsite ne tik ramiai kelioms minutėms pabėgti pailsėti, bet ir reikalui esant pasidėti svarbiausius daiktus, sudovanotas dovanas. Labai svarbu ir kurį laiką prieš šventę sutarti su personalu kada galėsite atvežti visus reikalingus daiktus šventei ir/ar sutarti žmonės galėtų papuošti viską, ką sutarsite. Aptarkite aptarnaujančio personalo maitinimą – tai gražus gestas iš Jūsų pusės pasirūpinti žmonėmis, kurie atiduoda visas savo jėgas dirbdami Jūsų šventėje ir kurie retai turi laisvą minutėlę pasirūpinti savo maistu.
Transportas
Prabangūs automobiliai, autobusiukas, limuzinas, nuosavi automobiliai, o gal net ir motociklai. Viskas priklauso nuo vestuvių temos, idėjų, biudžeto, pulko dydžio, maršruto ir pačių jaunųjų norų. Ieškodami transporto dienai turite jau žinoti kiek laiko norėsite važinėti, ar reikės vairuotojo, koks bus dienos maršrutas (viename mieste ar per visą Lietuvą važiuosite), pulko dydis, ar kartu važiuos paslaugas teikiantys žmonės (fotografas, filmuotojai). Pasirūpinkite ir savo svečių transportu, ypač jei švęsite toli nuo miesto ir sunku būtų rasti. Taip pat nepamirškite pasirūpinti ir transportu nakčiai tiek sau, tiek svečiams.
Muzikantai
Muzikinis duetas, grupė, choras, instrumentinė muzika, vedėjas su DJ. Šiuo metu pasirinkimas yra labai didelis, tad viskas priklauso nuo Jūsų skiriamos sumos ir norų. Galite derinti įvairiausius variantus, vakaro pradžiai rami instrumentinė muzika, vėliau nuostabūs atlikėjai, o vakaro pabaigai smagius šokius pravesiančius vedėją ir DJ. Jei Jūsų vestuvės įprastinės, ieškokite pačių geriausių muzikantų variantų. Būtinai susitikite su atlikėjais, pakalbėkite, stebėkite ar jie tikrai moka elgtis su publika, paprašykite paklausyti kaip jie groja gyvai ar įrašą, kad galėtumėte įvertinti ar tai tikrai yra tai ko ieškote. Ne pro šalį aptarti ir muzikantų aprangos, kad “neprašautų pro šalį” (juk jei vestuvės prabangios, nenorite, kad muzikantai atvyktų apiplyšusiais džinsais ir atvirkščiai). Kaip ir visur, drąsiai klauskite atsiliepimų, rekomendacijų ir ieškokite informacijos kaip juos vertina jų buvę klientai. Paprašykite grupės, vedėjo ar Dj, kad tiesiogiai susisiekti su šventės vieta suderinti techninių niuansų, tai svarbu, kad šventės dieną nepaaiškėtų, jog vietoje, kur sutarėte, jog bus pastatyta visa technika, nėra elektros pajungimo, yra draudžiami dūmai ar ribojamas triukšmas nuo tam tikros valandos.
Kvietimai
Galite rinktis, kvietimus gaminsite patys ar užsakysite, kad juos sukurtų profesionalai. Svarbiausia nepamiršti jų priderinti prie vestuvių stiliaus. Rinkitės tradicinius, netradicinius, oficialius ar neformalius kvietimus, elegantiškus, romantiškus, linksmus, pagal metų laiką . Spausdintus ar ranka rašytus ir pačių sukurtus. Pagrindinės detalės, kurių turėtumėte nepamiršti kvietimuose įrašyti, tai tikslios datos, ceremonijos laiką (jei norite, kad svečiai susirinktų ne tik į vakarinę dalį), ceremonijos ir vakarinės dalies vietą (dar tikslingiau bus jei įdėsite žemėlapio nuorodą, kaip surasti) ir nuo kelintos valandos galima rinktis į šventinį vakarą. Galite paminėti vestuvių stilių, kad žmonės žinotų kaip ruoštis, kokius apdarus rinktis, ir jei esate drąsūs ir atviri, paminėkite kokių dovanų pageidaujate, o gal atvirkščiai, kokių geriau nepirkti ir nedovanoti. Informuokite svečius jei planuojate jiems parūpinti transportą ar nakvynę. Nepamirškite surašyti savo kontaktų ir iki kada turi pranešti apie savo dalyvavimą šventėje. Kvietimus siųskite likus 10-8 savaitėms, bet ne mažiau 6 savaičių, kad Jūsų svečiai turėtų galimybę susiplanuoti ir tam pasiruošti. Ypač daug dėmesio skirkite svečiams, atvyksiantiems iš užsienio, jiems pakvietimus išsiųskite kaip įmanoma anksčiau. Jei žinote, jog Jūsų atvyks arba norėtų atvykti pasveikinti kurso, klasės draugai, kolegos ar kaimynai, nusiųskite ir jiems informacinį pranešimą (galima ir elektroniniu paštu) apie tikslią datą, laiką ir vietą. Pats tinkamiausias būdas pakviesti svečius į šventę – paštu išsiunčiant kvietimus, tačiau kiekvienoje sitacijoje galima sugalvoti įvairiausių būdų kaip tą padaryti. Svarbiausia aiškius, tvarkingus, gražius kvietimus ir iš visos širdies.
Jaunosios apranga
Rasti sau tinkamą vestuvinę suknelę gali būti sudėtingiausia ir labiausiai jaudinanti užduotis. Tą dieną Jūs turite jaustis nepakartojamai ir pati gražiausia moteris pasaulyje, tad nuotaikos neturėtų trikdyti netinkanti ar nepatinkanti suknelė, jos spalva, stilius ar ilgis. Rinkdamasi suknelės tipą, iškirptės gilumą, pečių atvirumą ar rankovyčių ilgumą, medžiagą ar spalvą, nepamirškite apgalvoti ar ta suknelė tikrai tiks prie Jūsų pasirinkto vestuvių stiliaus ir metų laiko. Labai prabangioms vestuvėms netiktų trumpa (nebent ji būtų itin įmantri) ar kukli suknelė. Ir atvikščiai, mažoms, kuklioms vestuvėms, prabanga dvelkianti princesės stiliaus suknelė. Taip pat suknelė turi atitikti Jūsų figūros tipą. Tinkamiausias būdas tai išsiaiškinti, pasimatuoti kaip įmanoma daugiau suknelių variantų, kad žinotumėt ir suprastumėt kas Jums tinka ir patinka, o ko reikėtų vengti. Ir net jei nusprendėt suknelę siūtis, apsilankykite bent keliuose vestuvinių suknelių salonuose, kad susidarytumėt visą galimą suknelės vaizdą. Į kompaniją pasiimkite draugę, sesę ar mamą ir paprašykite, kad jos nuoširdžiai patartų ir pakomentuotų kaip visa tai atrodo iš šalies. Matuokitės suknelę kelis kartus, pabūkite su ja bent pusvalandį, pavaikščiokite, pasėdėkite (jei tik turite galimybę), įsitikinkite, kad vestuvių dieną ji Jūsų nevargins, bus labai patogi ir miela. Prisijaukinkite suknelę, susidėliokite mintyse, susapnuokite! Įsitikinkite ar tai tikrai TA suknelė, apie kurią visą gyvenimą svajojote. Labai svarbi detalė renkantis vestuvinius apdarus – bateliai. Jie turi ne tik puikiai derėti prie pasirinktos suknelės, bet ir būti itin patogūs. Kaip ir suknelę, taip ir batelius, derinkite prie vestuvių stiliaus, temos ar spalvų. Visi kiti aksesuarai, tokie kaip nuometas, diadema, auskarai, kaklo ir rankų papuošalai turi būti parenkami prie pasirinktos suknelės pagal Jūsų pageidavimus bei biudžetą. Nepamirškite visko derinti ir nepasilikite šio apsipirkimo (ar užsakymo) paskutinei minutei. Būkite unikali ir nepakartojama!
Jaunikio apranga
Jaunikio aprangos, avalynės ir aksesuarų tinkamas parinkimas prie vestuvių stiliaus ir jaunosios suknelės yra ne ką mažiau svarbus, tik vyrų tai nesureikšminama taip kaip moterų. Svarbiausia, kaip ir minėjau, kad derėtų prie visumos. Pažaiskite su spalvų derinimu, pasimatuokite, pasižiūrėkite kas labiau tinka ir patinka. Spalvų paletė labai įvairi, nuo sniego baltumo iki šlapios žemės juodumo. O gal Jums puikiai tiks šviesiai ar sodriai pilkas kostiumas? O gal rinksitės fraką ar smokingą? Apgalvokite ar tiktų ir ar norėtumėte prie kostiumo priderintos liemenės. Kokius marškinius rinksitės, klasikinius ar įliemenuotus, visiškai baltus ar su atspalviu, prie jų derinsite kaklaskarę, kaklaraištį ar varlytę. Avalynė turi būti taip pat labai patogi ir atitinkanti stilių. Daug elegancijos ir prašmatnumo duoda sąsagos, išgraviruokite jas būtent šiai šventei, kad tai būtų gražus Jūsų atsiminimas. Kaip ir jaunajai, taip ir jaunikiui aprangą reikėtų rinktis kuo anksčiau, nes tai gali tik atrodyti lengva užduotis. Tačiau jei tuo pasirūpinote iš anksčiau ir esate ramus, likus porai savaičių iki šventės nepamirškite vėl išsitraukti iš spintos, apsižiūrėti ar viskas gerai, nieko netrūksta, pasimatuoti ir dar kartą įsitikinti, jog dydis puikiai tinka ir Jūs jaučiatės patogiai vilkėdami šiuos apdarus.
Pulko apranga
Jei jau turite išsirinkusę vestuvinę suknelę, kostiumą bei vestuvių stilių, metas pagalvoti apie pulko aprangą. Nepriklausomai nuo to, kiek porų planuojate kviesti, pamergių sukneles ir pabrolių aksesuarus (tokius kaip kaklaraiščiai ar tiesiog marškiniai) galima derinti visumoje. Daugybė pasirinkimo dėl ilgio, petnešėlių, stiliaus, medžiagų ir spalvų, o Jūs galite tik rinktis. Galbūt norėtumėte, jog pamergės būtų su visiškai vienodomis suknelėmis. Tuomet reikėtų pasirūpinti kur jas galėtumėte vienoje vietoje išsinuomoti, nusipirkti ar pasisiūti. Jei duosite daugiau laisvės pamergėms, Jūs nuspręskite tik spalvą (arba jau parinkite konkrečią medžiagą), o Jūsų draugės tegul pačios renkasi kokio stiliaus ar ilgio suknelės pageidautų. Nepamirškite, nors Jūs esate šventės karalienė, suknelės lygiai taip pat turi tikti ir pamergėms pagal jų figūros tipą. Nuolat palaikykite ryšį su būsimomis pamergėmis, derinkite kokias sukneles jos renkasi ar planuoja siūti, kad nenutoltų nuo vestuvių temos ir stiliaus. Juk nenorėtumėte, kad kukliose mažose vestuvėse pamergė sužibėtų princesės stiliaus suknele ir gautų daug daugiau dėmesio nei jaunoji. To turėtų nepamiršti ir pamergės. Išsirinkus sukneles, reikėtų nepamiršti ir pabrolių aprangos. Nuspręskite, derinsite kostiumus, marškinius, kaklaraiščius ar viską. Populiariausia yra derinti pabrolių kaklaraiščius prie pamergių suknelių, tačiau įneškite dar daugiau žavesio į savo pulką, nepamirštant metų laiko ir vestuvių stiliaus, pagal galimybes duokite laisvės jaunimui. Jie gali būti ir be kostiumų bei kaklaraiščių, užteks klasikinių kelnių ir marškinių, suderintų su pamergės suknele. Bus gražu ir žavu. Tam kad vestuvinėse nuotraukose nebūtų spalvų maišaties, nepamirškite aptarti ir kokius batus Jūsų pulkas dėvės, ypač tai aktualu jei pamergių suknelės bus trumpesnės, nepaslėpiančios avalynės.
Pramogos (prie bažnyčios, prie santuokų rūmų, gamtoje, vakare)
Galvodami apie pramogas, atsižvelkite į metų laiką, kompanijos dydį bei biudžetą. Pasiplanuokite bent po vieną įdomesnę pramogą prie bažnyčios ar santuokų rūmų, kai kelsite taurę šampano su atėjusiais Jus pasveikinti, gamtoje ar ten, kur linksminsitės iki vakarinės dalies ir, žinoma, galutinėje šventės vietoje. Prie bažnyčios ir santuokų rūmų pagal galimybes, kaip rašyta anksčiau, nusisamdykite grupelę muzikantų, leiskite į dangų oro balionus, baltus balandžius ar muilo burbulus. Gamtoje ar kur bebūtumėte, ne tik žaiskite įvairiausius žaidimus (kuriuos dažniausiai organizuoja piršliai ar liudininkai), bet taip pat galite linksmintis nusisamdę šokių kolektyvą (pagal temą), pasidarykite vynų ar šokolado degustaciją su atrakcijom, jodinėkite arkliais ar išsinuomokite karietą, motociklus,dviračius, laivelį, o gal net pakilkite į dangų su oro balionu ar lėktuvėliu, viskas priklauso nuo Jūsų fantazijos, norų ir galimybių. Vakarinei daliai dažniausiai visi renkasi fejerverkus, dangaus žibintus, tačiau ties tuo neapsistokite. Labai populiarėja žongliravimas ugnimi, kas ypatingai gražu vėlai vakare. Suorganizuokite tapybą ant šilko, šakočio kepimo ritualą ar amatininkų miestelį (jei tema susijusi su tradicinėmis lietuviškomis vestuvėmis). Jei į vestuves susirinko daug vaikučių, nusamdykite jiems “auklę”, kuria gali būti ir klounas, raganėlė, kurie bent valandėlei užims mažuosius.
Susiję straipsniai:
Vestuvių planuotojos konsultacija, Vestuvės namuose, Išvykstamoji ceremonija